Artykuły

 

Wszystko co zapamiętałam z mojego piszego spotkania z ćwiczeniami asan to sufit. W przerwach pomiędzy poszczególnymi pozycjami kazano się nam kłaść na naszych matach i odpoczywać. Nie pamiętam już zbyt dokładnie co konkretnie robiliśmy, pamiętam jednak, że chciałam więcej. Następnego ranka próbowałam robić to co zapamiętałam - chwyciło! - i asana stała się najistotniejszą częścią mojego życia.

Większość z nas jest świadoma, iż złe samopoczucie psychiczne, oraz brak równowagi psychicznej jest spowodowany stresem, napięciem, niemożnością sprostania codziennym problemom, strachem, brakiem marzeń, entuzjazmu, woli i energii, oraz bezczynnością. Wszystkie te czynniki zaburzające naturalną równowagę najprawdopodobniej dotykały ludzi już przed wiekami, w innym bowiem razie w swoich aforyzmach Patańdżali nie zajmowałby się problemem  cierpienia, smutków i zmartwień, które określił mianem kleś (kleshas).

Tłumaczenie z "Yoga Journal" - Mikołaj Szołtysek
Zdaniem Gary Kraftsowa, nauczyciela jogi według tradycji Viniyoga, wypracowanej przez wielkiego południowoindyjskiego mistrza T.

Pytanie: Jak można odróżnić zmęczenie psychiczne od fizycznego, i jak - stosownie do tego - dopasować własną praktykę?
B.K.S. Iyengar: Zmęczenia psychicznego doświadczamy na skutek zmęczenia mózgu i nerwów. Jest to spowodowane nadmiernym przeciążeniem mózgu, nerwów i zmysłów percepcji, w szczególności oczu i uszu.

Joga jest całościowym i rozległym zagadnieniem psychologicznym. Prawdziwa definicja jogi - "Yoga chitta vrtti nirodha", co znaczy "joga jest powściągnięciem zjawisk świadomości" - na którą składają się umysł, intelekt i ego, jest również pojęciem psychologicznym.

Czym jest asana? To zasadnicze pytanie kieruje naszą uwagę na podstawowy problem, mianowicie dlaczego i przez co asana jest tym czym jest. W istocie pytaniem tym rozpoczniemy filozoficzne dociekanie istoty asany.

Realizacja: Webwood